Peugeot Django EVO
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Peugeot Django EVO 2026
Motor och drivlina
| Motoreffekt | 12.9 hk |
|---|---|
| Varvtal vid maximal effekt | 8500 varv/min |
| Vridmoment | 12 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6500 varv/min |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Centrifugalkraft |
| Transmissionstyp | Variomatic |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 124.8 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Slaglängd | 85 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängenhet |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Slaglängd | 80 mm |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 190 mm |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS |
|---|
Mått och vikter
| Längd | 1883 mm |
|---|---|
| Bredd | 752 mm |
| Höjd | 1084 mm |
| Hjulbas | 1365 mm |
| Säteshöjd | 778 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 134 kg |
| Intervall | 273.6 km |
| Euro-norm | Euro 5+. |
Utrustning
| Utrustning | Tangentlöst system, LED-strålkastare, , , , , |
|---|
Frågor och svar Peugeot Django EVO
- Vilken av dem är bäst? Peugeot Django EVO eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Peugeot Django EVO?
- Jämfört med andra Scooter motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Peugeot Django EVO motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Peugeot Django EVO?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Peugeot Django EVO efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Peugeot Django EVO Bilder
Källa: 1000PS























